© 2019 Moshe Castel Museum of Art

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

תערוכות מתחלפות

טל חרס | מגונדרת

פתיחת התערוכה: 30/8/2019

נעילת התערוכה: 30/9/2019

אוצר: אלי רז

מתוך צמצום האני והתייצבות מאחורי המצלמה, נחשף הצלם לצבעים העזים ליריעות הגדולות המתוחות על מסגרות העץ, לדימויים בעלי הנוכחות הגיאופיזית העזה של האמן משה קסטל.
בהמשך מבקר הצלם בבית האמן קסטל ונחשף לאישיותה הדומיננטית של בלהה אשת האמן.

טל חרס, אמן צעיר עומד עם המצלמה, מול שבעים שנות יצירה של האמן היצרי והפייטן משה קסטל, לנוכח ארבעים ושלוש שנים של חיים משותפים עם בלהה זוגתו, ומול האתגר לתת ביטוי נאות לעשרים וחמש שנות בדידותה עם יצירות האמן ומשימת חייה, קיום צוואת קסטל, בניית "הטאג' מאהל שלנו" - האכסניה ליצירות האמן, המוזיאון ע"ש קסטל.

בחייו של האמן בלהה חיה בצלו של היוצר הענק, תרתי משמע. ענק בגופו וענק בשדה האמנות. הדרך היחידה שבה תוכל לבטא עצמה הייתה להשתלב ביצירותיו, פרט להיותה השראה ודוגמנית לחלק מיצירותיו הרי שבחיי היום יום בחרה את צבע בגדיה צבעים התואמים את העדפותיו של קסטל- האדום, הכחול והירוק.

 

יכולת ההבנה של טל את מקורות ההשראה של בלהה ואת ייחודיות צבעי בגדיה ביטא בצילומי הדוגמנית ביחד עם יצירות האמן, לעתים בניגודיות ליצירות האמן, ועל רקע הריהוט העתיק הסביבה בה בחרה לחיות את חייה. את עשרים וחמש שנות הבדידות מאונס, ממשיכה לספוג את המהות של חייו ואישיותו הבאות לידי ביטוי בבד, אור, וצבע.
האמן צלם מזהה דרך העדשה את מתיחת הבד על גופה של בלהה הזהה למתיחת הקנבס על מסגרת העץ, ובחירת הצבע של בגדיה התואם את הצבע הנמרח על הבד במשיכות מכחול ארוטיות בידי קסטל. קופסא שחורה אחת, עין אחת, צמצם אחד בקליק אחד. נאצר רגע אחד לעד.

אלי רז

__________

טל חרס, סטודנט בשנה ג' לתואר ראשון, בחוג לתקשורת צילומית במכללת הדסה בירושלים.
"את ההשראה לצילומים שלי אני בוחר תוך כדי התבוננות על העולם שמסביבי, מאמץ אותו ומעביר דרך העדשה את זווית הראייה הייעודית מבחינתי שיכולה להעביר לצופים בתמונה את מה שאני רואה"

לצפייה בהזמנה >>

מגמת אמנות חטה"ב ותיכון "אורט דקל וילנאי"
בשיתוף וותיקי מעלה אדומים ממועדון "יובלים" | עין לירושלים

פתיחת התערוכה: 12/6/2019

נעילת התערוכה: יום ירושלים 2020

אוצר: דודו פנסו

כמיטב המסורת וכמידי שנה ביום ירושלים, אנו גאים לארח את תערוכת “עין לירושלים” -  
מפרי מכחולם של תלמידי חטה”ב והתיכון במגמת האמנות מביה”ס “אורט דקל וילנאי”, יחד עם אזרחים וותיקי העיר מעלה אדומים ממועדון “יובלים” אשר במסגרת פרוייקט “כיתת וותיקים” לומדים ויוצרים בתיכון.

הפרוייקט בהנחייתו של האמן דודו פנסו רכז מגמת האמנות בביה”ס.
הציורים יוצגו ברחבת הכניסה למוזיאון למשך שנה שלמה - עד יום ירושלים 2020, בשטח הפתוח להנאת המבקרים בפנים ובחוץ. 

לצפייה בהזמנה >>

מאיר אקסלרוד | מהשטעטל למוסקבה

פתיחת התערוכה: 6/12/2018

נעילת התערוכה: 1/3/2019

אוצרת: אסנת שפירא

המבקר מוזמן לעקוב אחר פרקים בהיסטוריה הרוסית והיהודית במאה העשרים שמשתקפים בציוריו ורישומיו של אקסלרוד בתערוכה זו. כתלמיד של המודרניזם והאוונגרד של תחילת המאה שעברה סומן האמן בברה"מ כ"פורמליסט". לכן לא הוצג באף תערוכה לאורך יותר מעשרים שנה אך כאדם אופטימי המשיך תמיד לצייר. יצירותיו מהעשור האחרון הם חגיגה של צבע וחיוניות למרות נסיבות חייו הקשות. לאחר מותו הוצגו יצירותיו מחדש במיטב המוזיאונים ברוסיה ומחוצה לה. עבודותיו מצויים כיום במוזיאונים רבים, בין השאר במוזיאון ישראל וחשוב לדעת כי רוב האוסף הגדול מצוי במעלה אדומים אצל משפחתו.

שיח גלריה יתקיים ביום רביעי 2/1/19 בשעה 19:30 במוזיאון משה קסטל

השיח יועבר ע"י אוצרת המוזיאון אסנת שפירא והצייר מיכאל יחילביץ'

לצפייה בהזמנה >>

מיכאל יחילביץ' | ממוסקבה למעלה אדומים

פתיחת התערוכה: 6/12/2018

נעילת התערוכה: 28/2/2019

אוצרת: אסנת שפירא

את השכלתו כאמן החל יחילביץ' בגיל צעיר אצל סבו, מאיר אקסלרוד. לצד יצירות מהפרק הרוסי בחייו אפשר לראות כיצד עלייתו בשנת 1990 לישראל משנה את הפלטה והנושאים. המרחבים הפיזיים של המדבר משקפים פיזית את ארץ האבות אך גם את אובדן המיליה החברתי ותרבותי. בשפה כמו-מינימליסטית אופיינית מציג יחילביץ' בשנינות ובאירוניה את המרחב השונה ומאתגר במולדת החדשה, כאן בארץ.

שיח גלריה יתקיים ביום רביעי 6/2/19 בשעה 19:30 במוזיאון משה קסטל

השיח יועבר ע"י אוצרת המוזיאון אסנת שפירא והצייר מיכאל יחילביץ'

לצפייה בהזמנה >>