משה קסטל

6679528.jpg
CastelKnesset.jpg

משה קסטל נולד ב-1909 בשכונת הבוכרים בירושלים לרב יהודה קסטל - סופר סת"ם, רוקם פרוכות, חזן, מחבר פיוטים וקבליסט - ממנו שאב משה קסטל את האהבה לאמנות, קליגרפיה, תנ"ך וקבלה שבאו לידי ביטוי ביצירותיו.

בגיל 12 מתקבל קסטל הצעיר ל'בצלאל' ללימודי אמנות. לאחר שמוריו מרגישים שאין להם עוד מה ללמדו, הוא נוסע בגיל 16 לפריז ללימודים באקדמי ז'וליאן המסונפת ללובר. 
בתקופה זו נמצאים בפריז פיקאסו, חואן מירו, שאגאל, מודליאני, ועוד מ"אסכולת פריז", ומשה קסטל מושפע מהם רבות.

כבר אז מתחילה דרכו האמנותית והוא משתתף בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות - ויצירותיו נרכשות ע"י מוזיאונים, אספנים וגלריות באירופה.

בשנות ה-40, בעקבות מלחמת העולם השנייה, שב קסטל לישראל והוא פותח סטודיו במרתף ביתו של האמן זריצקי, ומלמד את האמנים בארץ לצייר בצבעי שמן.

ב-1948 מקים יחד עם קבוצת אמנים את 'אופקים חדשים', תנועה באמנות שהשפעתה מורגשת עד ימינו.

ב-1949 נושא קסטל את בלהה לבית משפחת באומן לאשה והם עוברים להתגורר בצפת.

ב-1952 הוא נוסע לניו יורק, שם נחשף לאסכולות החדשות ולאמנים החדשים - מונדריאן, ג'קסון פולוק, רותקו ועוד - הוא מושפע מהם ומתחיל לצייר את ציוריו המופשטים.

ב-1955 קסטל חוזר לארץ ומציג את ציורי הבזלת הראשונים שלו - שפה חדשנית וסגנון אמנותי שהוא פיתח - המשלבים את העבר הכנעני, את הכתב השומרי והעברי הקדום, את הקבלה ואת אהבתו הייחודית לאבן הבזלת ולאבני הכותל בירושלים.
אלו הן יצירותיו המפורסמות יותר, וניתן למצוא את יצירות הבזלת שלו במקומות רבים - בבית הנשיא, כנסת ישראל, מלון אכדיה בהרצליה, מכון וייצמן, משרדי אלעל בניו יורק, ובמוזיאונים וגלריות בארץ ובעולם.

משה קסטל נפטר ב-1991.
הוא לא זכה לראות בהקמת המוזיאון עליו חלם - שנפתח לבסוף בפברואר 2010 ע"י אשתו בלהה ז"ל שהיוותה הרוח החיה מאחורי הקמת המוזיאון.

מוזיאון הצייר משה קסטל

99241656.jpg

על אם הדרך מירושלים לים המלח, על צלע הר בעיר מעלה אדומים המשקיף אל נופה המפעים של ירושלים, הוקם מוזיאון הצייר משה קסטל, אשר נפתח לקהל בפברואר 2010, קרוב ל-30 שנה לאחר הבחירה וההחלטה של משה קסטל להקמתו בעיר מעלה אדומים.

 

הרעיון לבניית המוזיאון הועלה על ידי קסטל בשנת 1981 כאשר נסע עם אשתו בלהה לחופשה בים המלח. הם נכנסו למעלה אדומים וקסטל הוקסם מהנוף הנשקף משם על ירושלים ועל מדבר יהודה.

 

המוזיאון שוכן במבנה מיוחד ומרשים אותו תכנן האדריכל דוד רזניק, חתן פרס ישראל לאדריכלות, ובנו ברוך רזניק, ומוצגות בו יצירותיו המופלאות של האמן משה קסטל, מגדולי האמנים הישראליים שזכו להכרה בינלאומית. 

המוזיאון משקיף אל קווי המתאר של ירושלים כפי שהיא ניבטת ממזרח, והוא אף מביט אל "בצלאל החדשה" בהר הצופים, המוסד בו עשה קסטל את צעדיו הראשונים כאמן.

קסטל, לו היה עמנו, היה מציב ללא ספק את חתימתו לצד חתימתו של דוד רזניק על בניין מיוחד זה, שמהווה בפני עצמו יצירה בלתי נפרדת מיצירותיו של קסטל.

במוזיאון שבעה חללי תצוגה, בהם מוצגות יצירותיו של האמן משה קסטל ותערוכות מתחלפות.

עוד במוזיאון - חנות, בית הקפה "וופל בר", פאטיו (חצר פנימית), מרפסת גן חיצונית וחדרי הרצאות. ניתן לקיים במוזיאון אירועים משפחתיים, עסקיים וחברתיים כגון: כנסים, ימי עיון, מפגשי צוות חינוכי, ימי הולדת, בריתות, חתונות חגיגת מצוות, קוקטיילים, השקות ספרים וכד'.