ארכיון תערוכות

מאיר אקסלרוד | מהשטעטל למוסקבה

פתיחת התערוכה: 6/12/2018

נעילת התערוכה: 1/3/2019

אוצרת: אסנת שפירא

המבקר מוזמן לעקוב אחר פרקים בהיסטוריה הרוסית והיהודית במאה העשרים שמשתקפים בציוריו ורישומיו של אקסלרוד בתערוכה זו. כתלמיד של המודרניזם והאוונגרד של תחילת המאה שעברה סומן האמן בברה"מ כ"פורמליסט". לכן לא הוצג באף תערוכה לאורך יותר מעשרים שנה אך כאדם אופטימי המשיך תמיד לצייר. יצירותיו מהעשור האחרון הם חגיגה של צבע וחיוניות למרות נסיבות חייו הקשות. לאחר מותו הוצגו יצירותיו מחדש במיטב המוזיאונים ברוסיה ומחוצה לה. עבודותיו מצויים כיום במוזיאונים רבים, בין השאר במוזיאון ישראל וחשוב לדעת כי רוב האוסף הגדול מצוי במעלה אדומים אצל משפחתו.

שיח גלריה יתקיים ביום רביעי 2/1/19 בשעה 19:30 במוזיאון משה קסטל

השיח יועבר ע"י אוצרת המוזיאון אסנת שפירא והצייר מיכאל יחילביץ'

לצפייה בהזמנה >>

מיכאל יחילביץ' | ממוסקבה למעלה אדומים

פתיחת התערוכה: 6/12/2018

נעילת התערוכה: 28/2/2019

אוצרת: אסנת שפירא

את השכלתו כאמן החל יחילביץ' בגיל צעיר אצל סבו, מאיר אקסלרוד. לצד יצירות מהפרק הרוסי בחייו אפשר לראות כיצד עלייתו בשנת 1990 לישראל משנה את הפלטה והנושאים. המרחבים הפיזיים של המדבר משקפים פיזית את ארץ האבות אך גם את אובדן המיליה החברתי ותרבותי. בשפה כמו-מינימליסטית אופיינית מציג יחילביץ' בשנינות ובאירוניה את המרחב השונה ומאתגר במולדת החדשה, כאן בארץ.

שיח גלריה יתקיים ביום רביעי 6/2/19 בשעה 19:30 במוזיאון משה קסטל

השיח יועבר ע"י אוצרת המוזיאון אסנת שפירא והצייר מיכאל יחילביץ'

לצפייה בהזמנה >>

טל חרס | מגונדרת

פתיחת התערוכה: 30/8/2019

נעילת התערוכה: 30/9/2019

אוצר: אלי רז

מתוך צמצום האני והתייצבות מאחורי המצלמה, נחשף הצלם לצבעים העזים ליריעות הגדולות המתוחות על מסגרות העץ, לדימויים בעלי הנוכחות הגיאופיזית העזה של האמן משה קסטל.
בהמשך מבקר הצלם בבית האמן קסטל ונחשף לאישיותה הדומיננטית של בלהה אשת האמן.

טל חרס, אמן צעיר עומד עם המצלמה, מול שבעים שנות יצירה של האמן היצרי והפייטן משה קסטל, לנוכח ארבעים ושלוש שנים של חיים משותפים עם בלהה זוגתו, ומול האתגר לתת ביטוי נאות לעשרים וחמש שנות בדידותה עם יצירות האמן ומשימת חייה, קיום צוואת קסטל, בניית "הטאג' מאהל שלנו" - האכסניה ליצירות האמן, המוזיאון ע"ש קסטל.

בחייו של האמן בלהה חיה בצלו של היוצר הענק, תרתי משמע. ענק בגופו וענק בשדה האמנות. הדרך היחידה שבה תוכל לבטא עצמה הייתה להשתלב ביצירותיו, פרט להיותה השראה ודוגמנית לחלק מיצירותיו הרי שבחיי היום יום בחרה את צבע בגדיה צבעים התואמים את העדפותיו של קסטל- האדום, הכחול והירוק.

 

יכולת ההבנה של טל את מקורות ההשראה של בלהה ואת ייחודיות צבעי בגדיה ביטא בצילומי הדוגמנית ביחד עם יצירות האמן, לעתים בניגודיות ליצירות האמן, ועל רקע הריהוט העתיק הסביבה בה בחרה לחיות את חייה. את עשרים וחמש שנות הבדידות מאונס, ממשיכה לספוג את המהות של חייו ואישיותו הבאות לידי ביטוי בבד, אור, וצבע.
האמן צלם מזהה דרך העדשה את מתיחת הבד על גופה של בלהה הזהה למתיחת הקנבס על מסגרת העץ, ובחירת הצבע של בגדיה התואם את הצבע הנמרח על הבד במשיכות מכחול ארוטיות בידי קסטל. קופסא שחורה אחת, עין אחת, צמצם אחד בקליק אחד. נאצר רגע אחד לעד.

אלי רז

__________

טל חרס, סטודנט בשנה ג' לתואר ראשון, בחוג לתקשורת צילומית במכללת הדסה בירושלים.
"את ההשראה לצילומים שלי אני בוחר תוך כדי התבוננות על העולם שמסביבי, מאמץ אותו ומעביר דרך העדשה את זווית הראייה הייעודית מבחינתי שיכולה להעביר לצופים בתמונה את מה שאני רואה"

לצפייה בהזמנה >>

נשים יוצרות 2019 

פתיחת התערוכה: 8/3/2019 בשעה 11:00

נעילת התערוכה: 22/3/19

אוצרת: רחל זיו

זוהי מסורת חשובה לקיים תערוכת נשים יוצרות בחודש האישה הבינלאומי, החל בחודש מרץ.
תערוכת האמנות "נשים יוצרות" נערכת במוזיאון הצייר משה קסטל שבמעלה אדומים זו השנה שנייה, בשיתוף המתנ"ס העירוני. התערוכה מיועדת לנשים יוצרות המתגוררות בעיר מעלה אדומים, ואליה הצטרפו נשים יוצרות נוספות מרחבי הארץ.

הצורך בקיום תערוכה מגדרית בנושא נשים הוא בעל חשיבות גדולה ועליונה. מהפך חברתי עצום חל במעמדה של האישה בעולם לאורך ההיסטוריה. אבל, עדיין נשים בחברות ובתרבויות רבות בעולם לא זוכות למעמד שוויוני, הראוי להן, כמו הגדרת מקומה של האישה בחברה. נשים ממשיכות במאבק, תוך חיפוש מתמיד להיות בשורה אחת עם הגברים. נושאי ההתמודדות רבים ושונים: שכר שוויוני, השתתפות בנטל המשפחתי ועוד ועוד.

באמנות וביצירה לוקחות הנשים חלק נכבד, בהגדרת התודעה והמרחב הנשי.
היום, בשלהי העשור השני של שנות האלפיים, נשים יוצרות הן נשים דומיננטיות בחברה.

"בדרך כלל אנחנו גאות בהצלחתנו להשחיל עבודה יצירתית בין עבודות הבית להתחייבויות אחרות. אני לא בטוחה שמגיע לנו ציון "מעולה" עבור הישג זה". אמרה טוני מוריסון סופרת אפרו-אמריקנית, משוררת, סופרת לילדים, פרופסורית, זוכת פרס פוליצר בשנת 1988, זוכת פרס נובל לספרות בשנת 1993 וזוכת מדליית החירות הנשיאותית ב-2012.
אני תקווה שמסורת בת שנתיים ימים במוזיאון קסטל תהא למסורת רבת שנים.

האמניות המציגות בתערוכה:

איזבל רחל סטלוף, אילנה טמאן, אלינה פיקובסקי, אלישבע (אלן) הורוביץ, אנה פאלנקר, גלינה גולוב, דבורה ישראלי, ויקטוריה זלטקין, ורד חרוש, זהבה סבג, חיה הלפרין, חנה מלמד, טליה סעדון, טליה רובין, יבגנייה קירשטיין, יעל לוברבאום, כרמלה רייצ'וק, מיכל אלעזר צור, מימי בן שלום סכיפר, מרים חן, נורית צין, נעה רובין, ענת בן עזרא, ענת אוראל ילון, פולינה אידלסון, פנינה אפיק, רינת שחר, שרה גלבוע ז"ל, שרה ספטון שור, דורית רוף, יעל הרשקוביץ

יריד יוצרים יתקיים במוזיאון ביום שישי, 15/3/19 בשעה 11:00
הכניסה חופשית

לצפייה בהזמנה >>

מגמת אמנות תיכון "אורט דקל וילנאי" | תערוכת בוגרים

פתיחת התערוכה: 21/2/2019

נעילת התערוכה: 1/3/2019

אוצר: דודו פנסו

תערוכת מיטב יצירותיהם של בוגרי מגמת אמנות תיכון דקל אורט וילנאי, במוזיאון הצייר משה קסטל, 
הכניסה חופשית.
 

משתתפי התערוכה:

אוהד אוזן, אלוני עמנואל, ארביבו לי, בן ישראל אופק, בנקין ליבי, דידיאן אביב, דימובקי דנה, 

וקנין אלמוג, טיבי שחר, ילון אוהד, יצחק תאיר, כהן בר, לקין קטרין, מילס טל, לבקוביץ הדר, 

נוריאל יובל, סונינו עדן, פרץ אופק, צ'ומקוב אירנה, קרבל ליאל, רביבו שני, שלום שחר

לצפייה בהזמנה >>

הדף בבנייה עמכם הסליחה

© 2021 Moshe Castel Museum of Art

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram