תערוכות מתחלפות

האחר | תערוכת מיצב - גילה שטיין

פתיחת התערוכה: יום שישי 6/3/2020 בשעה 10:30

נעילת התערוכה: 20/6/2020

אוצרת: דריה קאופמן
 

הגירה ומשברי פליטים הן תופעות המאפיינות את הזמן בו אנו חיים. התערוכה של האמנית גילה שטיין עוסקת בגלי ההגירה שהגיעו לישראל, ובעיקר בניסיון שנעשה בראשית קיומה של המדינה לייצר "כור היתוך". המיצב מבקש להדהד חלק מההשפעה הפיזית והנפשית שחוללה אצל העולים הדרישה והציפייה לממש את "מיזוג הגלויות" וליצור קהילה אחת בעלת מאפיינים דומים.
שטיין מפסלת בבטון ראשים בעלי תווי פנים אנונימיים. הפנים מקבלות זהות ספציפית עם הקרנת צילומי פורטרט של עולים שהתקבצו מגלויות שונות. המיצב הפיסולי מבקש להאיר את המציאות הסבוכה שלאחר הגירה למקום חדש. בין היתר, האמנית מציבה כשני תריסרים של פסלי פנים על עמודי ברזל חלוד אשר שיני הזמן ניכרות בו. הפנים זהות, חסרות אפיון או הבעה, נדמות כמו השילו את ייחודן מעל עצמן. גם הגוף החלוד משדר אובדן - התפוררותו של המוכר והידוע. יש בבחירה אסתטית זו כדי להעיד על שלב ביניים של איבוד הזהות הקודמת, טרם קבלת הזהות החדשה.
המיצב "האחר" של האמנית גילה שטיין משלב פיסול, צילום, וידאו וסאונד. הוא פועל על מלוא חושיהם של המבקרים בתערוכה: צליל, מראה ומגע. יש בכך כדי לרמוז לצופים עד כמה פליטוּת והגירה הן חוויות מטלטלות ומשנות חיים. בין אם ההגירה נעשתה מתוך אילוץ ובין אם מבחירה, הטראומה של ההגירה לא פוסחת על איש: השפה במקום החדש היא בעלת טעם ומרקם שונה, צלילי התרבות החדשה מתדפקים על עור התוף בקצב לא מוכר, המראות מסנוורים את רשתית העין הרגילה לנופים אחרים ולכל אלה מתווסף הצורך להתערות בחברה שלא תמיד פותחת זרועותיה ומקבלת את האחר.
בכניסה לחלל, הצופים עוברים במעבר צר וחשוך. מתוך הקיר מזדקרות ידיים מפוסלות המצביעות על הצופים באצבע מאשימה. הידיים משמשות כמטפורה כפולה: אלו ידיהם של מי שזה מקרוב באו ארצה. הידיים פונות בטרוניה כלפי הוותיקים על אי קבלתם של המהגרים לחיקה של חברה בישראל, ומצביעות על העדר שוויון הזדמנויות, על שנאת הזר ואי סובלנות כלפי האחר. עשרות ידיים נוספות מוצבות על קיר שלם באולם התצוגה, ומייצגות את הקהילה הוותיקה שמוכיחה את המהגרים על כך ששינו את הצביון החברתי המוכר, על שהם מסתגרים במסורותיהם הקדומות ומתקשים להתערות בחברה הקיימת .

גילה שטיין היא אמנית רב תחומית הפועלת במגוון מדיומים זה חמישה עשורים. מאז 1985 היא הציגה בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות רבות, ביניהן, במוזיאון התנ"ך בתל-אביב, במוזיאון קסטל במעלה אדומים וכן בתערוכות בניו יורק, בלונדון, בפריז, בליסבון, בוונציה, באיסטנבול ובאנקרה בקרקאס ועוד.

עריכת וידאו וסאונד: אמיר ראג'פורקר
בינוי והקמה: גילי נתן

לצפייה בהזמנה >>

נשים יוצרות מהדורת 2020 | אמניות ויוצרות ממעלה אדומים והסביבה

פתיחת התערוכה: יום שישי 6/3/2020 בשעה 12:30

נעילת התערוכה: 16/3/2020

אוצרת: אסנת שפירא

נתחיל במסורת: מסורת מבורכת של תערוכת נשים סביב יום האישה, הפעם במהדורה עדכנית של 2020.
ברמת גבולות הגזרה: נארח נשים הגרות בעיר אך ניתן במה גם ליוצרות במעלה אדומים רבתי ומיישובי הסביבה בציר שבין ירושלים לים המלח.
מבחינת סוגי היצירה (מדיות): נתרחב מציור, רישום ופיסול לעבר צילום, וידאו ארט, מיצב – ובשנים הבאות נשאף לכלול עבודות קרמיקה, זכוכית, סאונד, מיצג ועוד.
בעינינו כל יצירה חשובה ללא הבדל אם האישה יוצרת בחוגים כאן בעיר לבין אחת שלמדה בעצמה (אוטודידקטית) או יוצרת שסיימה את בצלאל, או לומדת השנה במכללת הדסה או בקובייה בירושלים.
בתקווה שהתערוכה תשקף שפע של אפשרויות יצירה החל מהנושאים דרך המדיות וכלה בזהות היוצרות והשכלתן היצירתית. נקווה שבעשרת הימים במרץ היא תהפוך למעין "חדר פלאות" נשי-מקומי, הגלגול המוקדם והקסום של המוזיאון של ימינו.
העמדנו עבור קבוצת הנשים הבאה "אולם משל עצמן" כפרפרזה על דבריה של וירג'יניה וולף
("חדר משל עצמי" או במקור "A Room of My Own")
תצגנה באולם הקסום במוזיאון היוצרות:
דברת אלפרן, אדווה בורק, ורד גנשרוא, אלן (אלישבע) הורוביץ, ליסה קין המרמן, ויקטוריה זלטקין,
ורד חרוש, עלומים כהנא, רפא לסר, שרה מוכתר, איילה סוננבליק, יעל פינק, נורית צין, סבטלנה קוסיאק.


לצפייה בהזמנה >>

WhatsApp Image 2020-03-05 at 13.26.02.jp

מריאנה קורול, שלמה ברונשטיין, שמואל שלסט | בדרך... אמנות ישראלית עכשווית

פתיחת התערוכה: 23/12/2019 בשעה 18:00

נעילת התערוכה: 01/03/20

אוצרת: מרינה

התערוכה "בדרך..." ממשיכה את שורת התערוכות בפרויקט "אמנות ישראלית עכשווית" הפונות אל תולדות ישראל בימי המקרא המסופרות בשפתה של אמנות בת זמננו. כל אחד מבין שלושת האמנים המוצגים בתערוכה זו, ראה בדרכו שלו את הסיפור התנכי על שהותם של בני ישראל במדבר: ואת סיפור ההולכים במסעם אל הארץ המובטחת ואת הדרך שעליהם לגמוע.

 

בדימוייו הארכאיים של שמואל שלסט רואים אנו ישראלים בני ימינו, כאלה שנקרים לנו היום ברחובות של ירושלים וחברון, תל אביב וחיפה... זיקה זו בין העיתים הולכת ומתחזקת בזכות הטכניקה שבה משתמש האומן: בסיס התמונה הוא המונוטייפ על משי שמועבד לאחר מכן בעזרת חומרים רבים ושונים כגון אקריליק, גיר ופחם. כתוצאה מכל התהליך, מתקבלים דפים ארוכים וצרים שמתחילים להידמות למגילות פרגמנט עתיקות.

בעבודות הצילום של שלמה ברונשטיין נראה את אותו המדבר שבו הלכו אבותינו. רואים אנו אפילו את הדרך המטפסת במעלה ההר בעליה תלולה, מרגישים כמה קשה העלייה הזו, חשים וחווים שרב קשה מנשוא. 

החיבור, במסגרת תערוכה אחת, בין "מגילות" של שלסט לבין הצילומים של בורנשטיין מביא אותנו לידי שכנוע: כן, גם אנחנו הלכנו בדרך אל הר סיני ולכן מוכר לנו כל כך הנוף הזה. 

עבודות הבד של מרינה קורול אינן תיעודיות כלל. גיווני המונוכרום והקִרבה של הצופה למישור בד הפליזלין – כל זה מדמה אותן לחזיונות של חלום; אלא ששוב ובסופו של דבר, אלה הם חלומות על אותו המדבר עצמו. 

 

שילוב כזה – בעבודותיהם של כל משתתפי התערוכה – בין גישה מסורתית לטקסט לבין חיפוש אחר פתרונות חזותיים בלתי-מסורתיים, מאפשר לצופה לא רק להיטמע בהיסטוריה המקראית אלא גם לנסות ולגלות בעצמו רמזים ונבואות שהועברו מהטקסט אל מרקם הנדבך החזותי.   

לצפייה בהזמנה >>

תערוכה ארצית של בוגרי מגמות האמנות בחינוך הממלכתי דתי

פתיחת התערוכה: 2/1/2020

נעילת התערוכה: 26/2/2020

אוצרת: ליאורה לוי - אמנית ואוצרת

תערוכה ארצית 16 של בוגרי מגמות אמנות בחינוך הדתי ע"ש ציפורה לוריא

לצפייה בהזמנה >>

הזמנה סופית תערוכה ארצית 16 .jpg

מגמת אמנות חטה"ב ותיכון "אורט דקל וילנאי"
בשיתוף וותיקי מעלה אדומים ממועדון "יובלים" | עין לירושלים

פתיחת התערוכה: 12/6/2019

נעילת התערוכה: יום ירושלים 2020

אוצר: דודו פנסו

כמיטב המסורת וכמידי שנה ביום ירושלים, אנו גאים לארח את תערוכת “עין לירושלים” -  
מפרי מכחולם של תלמידי חטה”ב והתיכון במגמת האמנות מביה”ס “אורט דקל וילנאי”, יחד עם אזרחים וותיקי העיר מעלה אדומים ממועדון “יובלים” אשר במסגרת פרוייקט “כיתת וותיקים” לומדים ויוצרים בתיכון.

הפרוייקט בהנחייתו של האמן דודו פנסו רכז מגמת האמנות בביה”ס.
הציורים יוצגו ברחבת הכניסה למוזיאון למשך שנה שלמה - עד יום ירושלים 2020, בשטח הפתוח להנאת המבקרים בפנים ובחוץ. 

לצפייה בהזמנה >>

© 2020 Moshe Castel Museum of Art

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram