© 2019 Moshe Castel Museum of Art

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

תערוכות מתחלפות

מריאנה קורול, שלמה ברונשטיין, שמואל שלסט | בדרך... אמנות ישראלית עכשווית

פתיחת התערוכה: 23/12/2019 בשעה 18:00

נעילת התערוכה: 01/03/20

אוצרת: מרינה

התערוכה "בדרך..." ממשיכה את שורת התערוכות בפרויקט "אמנות ישראלית עכשווית" הפונות אל תולדות ישראל בימי המקרא המסופרות בשפתה של אמנות בת זמננו. כל אחד מבין שלושת האמנים המוצגים בתערוכה זו, ראה בדרכו שלו את הסיפור התנכי על שהותם של בני ישראל במדבר: ואת סיפור ההולכים במסעם אל הארץ המובטחת ואת הדרך שעליהם לגמוע.

 

בדימוייו הארכאיים של שמואל שלסט רואים אנו ישראלים בני ימינו, כאלה שנקרים לנו היום ברחובות של ירושלים וחברון, תל אביב וחיפה... זיקה זו בין העיתים הולכת ומתחזקת בזכות הטכניקה שבה משתמש האומן: בסיס התמונה הוא המונוטייפ על משי שמועבד לאחר מכן בעזרת חומרים רבים ושונים כגון אקריליק, גיר ופחם. כתוצאה מכל התהליך, מתקבלים דפים ארוכים וצרים שמתחילים להידמות למגילות פרגמנט עתיקות.

בעבודות הצילום של שלמה ברונשטיין נראה את אותו המדבר שבו הלכו אבותינו. רואים אנו אפילו את הדרך המטפסת במעלה ההר בעליה תלולה, מרגישים כמה קשה העלייה הזו, חשים וחווים שרב קשה מנשוא. 

החיבור, במסגרת תערוכה אחת, בין "מגילות" של שלסט לבין הצילומים של בורנשטיין מביא אותנו לידי שכנוע: כן, גם אנחנו הלכנו בדרך אל הר סיני ולכן מוכר לנו כל כך הנוף הזה. 

עבודות הבד של מרינה קורול אינן תיעודיות כלל. גיווני המונוכרום והקִרבה של הצופה למישור בד הפליזלין – כל זה מדמה אותן לחזיונות של חלום; אלא ששוב ובסופו של דבר, אלה הם חלומות על אותו המדבר עצמו. 

 

שילוב כזה – בעבודותיהם של כל משתתפי התערוכה – בין גישה מסורתית לטקסט לבין חיפוש אחר פתרונות חזותיים בלתי-מסורתיים, מאפשר לצופה לא רק להיטמע בהיסטוריה המקראית אלא גם לנסות ולגלות בעצמו רמזים ונבואות שהועברו מהטקסט אל מרקם הנדבך החזותי.   

לצפייה בהזמנה >>

תערוכה ארצית של בוגרי מגמות האמנות בחינוך הממלכתי דתי

פתיחת התערוכה: 2/1/2020

נעילת התערוכה: 26/2/2020

אוצרת: ליאורה לוי - אמנית ואוצרת

תערוכה ארצית 16 של בוגרי מגמות אמנות בחינוך הדתי ע"ש ציפורה לוריא

לצפייה בהזמנה >>

הזמנה סופית תערוכה ארצית 16 .jpg

מגמת אמנות חטה"ב ותיכון "אורט דקל וילנאי"
בשיתוף וותיקי מעלה אדומים ממועדון "יובלים" | עין לירושלים

פתיחת התערוכה: 12/6/2019

נעילת התערוכה: יום ירושלים 2020

אוצר: דודו פנסו

כמיטב המסורת וכמידי שנה ביום ירושלים, אנו גאים לארח את תערוכת “עין לירושלים” -  
מפרי מכחולם של תלמידי חטה”ב והתיכון במגמת האמנות מביה”ס “אורט דקל וילנאי”, יחד עם אזרחים וותיקי העיר מעלה אדומים ממועדון “יובלים” אשר במסגרת פרוייקט “כיתת וותיקים” לומדים ויוצרים בתיכון.

הפרוייקט בהנחייתו של האמן דודו פנסו רכז מגמת האמנות בביה”ס.
הציורים יוצגו ברחבת הכניסה למוזיאון למשך שנה שלמה - עד יום ירושלים 2020, בשטח הפתוח להנאת המבקרים בפנים ובחוץ. 

לצפייה בהזמנה >>

מאיר אקסלרוד | מהשטעטל למוסקבה

פתיחת התערוכה: 6/12/2018

נעילת התערוכה: 1/3/2019

אוצרת: אסנת שפירא

המבקר מוזמן לעקוב אחר פרקים בהיסטוריה הרוסית והיהודית במאה העשרים שמשתקפים בציוריו ורישומיו של אקסלרוד בתערוכה זו. כתלמיד של המודרניזם והאוונגרד של תחילת המאה שעברה סומן האמן בברה"מ כ"פורמליסט". לכן לא הוצג באף תערוכה לאורך יותר מעשרים שנה אך כאדם אופטימי המשיך תמיד לצייר. יצירותיו מהעשור האחרון הם חגיגה של צבע וחיוניות למרות נסיבות חייו הקשות. לאחר מותו הוצגו יצירותיו מחדש במיטב המוזיאונים ברוסיה ומחוצה לה. עבודותיו מצויים כיום במוזיאונים רבים, בין השאר במוזיאון ישראל וחשוב לדעת כי רוב האוסף הגדול מצוי במעלה אדומים אצל משפחתו.

שיח גלריה יתקיים ביום רביעי 2/1/19 בשעה 19:30 במוזיאון משה קסטל

השיח יועבר ע"י אוצרת המוזיאון אסנת שפירא והצייר מיכאל יחילביץ'

לצפייה בהזמנה >>

מיכאל יחילביץ' | ממוסקבה למעלה אדומים

פתיחת התערוכה: 6/12/2018

נעילת התערוכה: 28/2/2019

אוצרת: אסנת שפירא

את השכלתו כאמן החל יחילביץ' בגיל צעיר אצל סבו, מאיר אקסלרוד. לצד יצירות מהפרק הרוסי בחייו אפשר לראות כיצד עלייתו בשנת 1990 לישראל משנה את הפלטה והנושאים. המרחבים הפיזיים של המדבר משקפים פיזית את ארץ האבות אך גם את אובדן המיליה החברתי ותרבותי. בשפה כמו-מינימליסטית אופיינית מציג יחילביץ' בשנינות ובאירוניה את המרחב השונה ומאתגר במולדת החדשה, כאן בארץ.

שיח גלריה יתקיים ביום רביעי 6/2/19 בשעה 19:30 במוזיאון משה קסטל

השיח יועבר ע"י אוצרת המוזיאון אסנת שפירא והצייר מיכאל יחילביץ'

לצפייה בהזמנה >>